Co warto kupić, aby nie zatruwać środowiska, domu i siebie samego?

“You cannot get through a single day without having an impact on the world around you. What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.” – Jane Goodall

dav
Płyn do płukania tkanin oraz proszek do prania, oba produkty dostępne w sieciach bio – sklepów na terenie Niemiec. Ceny dość wysokie, szczęśliwie bywają promocje ;)!

Zakupy  w dzisiejszych czasach to coś więcej niż nabywanie mniej lub bardziej potrzebnego produktu. Dziś każda nasza decyzja to wspieranie wielkich korporacji lub małych przedsiębiorców, to wspieranie indywidualnej kreatywności lub masowej sieczki. To wybór między tradycyjnymi uprawami, małymi gospodarstwami, a monokulturami, które pochłaniają tysiące hektarów, wyjaławiają glebę, eliminują bioróżnorodność i na koniec, wcale nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie!

Przesadą nie będzie, gdy napiszę iż każdego dnia poprzez zakupy dokonujemy wyborów politycznych, etycznych i moralnych. Nie każdy chce jednak to przyznać. Dlaczego? Powodów jest wiele, od zwykłego lenistwa, braku wyobraźni, braku dobrych chęci,  poprzez snobizm, rozdmuchany konsupcjonizm, leczenie kompleksów materią, a kończąc na skąpstwie. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na najdroższe wersje naturalnych produktów i wcale nie musi! Zamienniki kiepskich oraz szkodliwych produktów z prawie każdej dziedziny życia są łatwo dostępne w bardzo wielu kategoriach cenowych. Każdy z nas może odżywiać się naturalniej, kupować mniej przetworzone jedzenie, używać środków czystości opartych o naturalne składniki i wytwarzać mniej śmieci. Bardzo dużo zależy od naszej dobrej woli!

Warto zastanowić się co robimy sobie, naszym bliskim, jaki to ma wpływ na zdrowie, środowisko i co po nas zostanie. Jaki świat zostawimy następnym pokoleniom…  Bo przecież to jakimi produktami pierzemy ubrania, czym myjemy podłogi, czym czyścimy toalety, jakich odświeżaczy używamy w domu i w aucie, to czy bierzemy kawę na wynos w jednorazowym kubku, czy używamy jednorazowych słomek, talerzy, to wszystko ma znaczenie i wpływ na środowisko i na nas.  Nic nie znika, od tak sobie, należy o tym pamiętać!

Poniżej zamieszczam zdjęcia produktów, z których korzystam w domu i na wyjazdach. Nie wszystkie są idealne, jedne są tańsze, drugie droższe, te drugie kupuję prawie tylko na promocjach. Nie każdy z moich wyborów ma idealny skład, ale każdy jest lepszą opcją od popularnych produktów. Pod zdjęciami znajdują się linki do sklepów, polecam szczególnie jeśli ktoś mieszka w Niemczech lub bywa regularnie.

Wpływajmy  pozytywnie na nasze środowisko.

odzywka do warzyw.jpg
Od wielu lat na balkonie mam zioła, pomidory, papryczki chilli, jagody oraz kwiaty jadalne, jak je wspomagam? Zawsze kupuję organiczną ziemię oraz odżywki bio :)! Zakupione w OBI.
dav
Odżywka bio również dla moich doniczkowych roślin domowych. Gdzie kupiona? W sieci OBI, za około 5 Euro.
dav
Delikatny proszek do prania ubrań kolorowych. Bardzo popularny produkt, można go znaleźć w drogeriach DM, sklepach bio, sieciach dużych supermarketów. Cena, koło 5 Euro za opakowanie.
dav
Sonett do zmywarek
plyn do prania i plukania frosch.jpg
Płyn do płukania tkanin po lewej stronie oraz płyn do delikatnych tkanin oraz wełny, po prawej. Oba świetne, delikatnie pachną, nie podrażniają skóry!
dav
Marka własna sieci drogerii DM, tablekti do zmywarki. Cena poniżej 3 Euro za paczkę.
dav
W sklepach eko, takich jak denns biomarkt, 3 euro za litr płynu, czyli cena bardzo przystępna. Mój numer 1 do zmywania naczyń!
dav
Bambusowa szczoteczka do zębów, firmy Hydrophil. Gdzie kupimy? W sieci Alnatura, drogeriach Müller oraz online.
lunch box.jpg
Pudełka na kanapki lub inne przekąski. Wykonane w Europie, wolne od plastiku! Gdzie można kupić? Sieć sklepów Reformhaus.
kubek bambusowy do kawy.jpg
Bambusowy kubek do kawy lub innych ciepłych napojów na wynos. Stanowcze NIE dla jednorazowych kubków! Gdzie można kupić? W sieci denns biomarkt, BasicBio, w wielu sklepach z kawą oraz online. Ceny bywają różne 😉 . Firma Ecoffee Cup 🙂
talerze biodegradowalne.jpg
Lekkie i biodegradowalne talerze na piknik. Z jakiego materiału wykonane? Z trzciny cukrowej. Gdzie kupić? W sieci denns biomarkt.
dav
Drewniane widelce na piknik z denns biomarkt.

https://www.denns-biomarkt.de/

https://shop.basicbio.de/

https://www.alnatura-shop.de/?aid=SMGAA&gclid=CjwKCAiAo9_QBRACEiwASknDwZF2nnlZy94J7oAcneeTcheRu1CltxpnbbivO9JxHvFV57mCu7MhXxoC2roQAvD_BwE

https://www.dm.de/dm-marken/

https://ecoffeecup.eco/

Polecam serdecznie 🙂 !!!

Listę będę regularnie uzupełniać 🙂 🙂 🙂 .