Czerwone pomarańcze i aronia

czerwona pomarancza 2

Sezon na czerwone pomarańcze w pełni, trwa on od końca grudnia do końca marca. Moimi ulubionymu odmianami są Moro i Tarocco z Sycylii, swój wyjątkowy aromat zawdzięczają klimatowi oraz glebie wulkanicznej na której rosną. Cytrusy zawsze wybieram z upraw ekologicznych, w Niemczech to nie duża różnica w cenie, za to w jakośći ogromna. Drzewa, ani owoce nie są pryskane środkami chemicznymi na różnych etapach wzrostu. Brak oprysków to korzyść nie tylko dla mnie, ale także dla gleby, mikroorganizów, zwierząt oraz rolników. Herbaty, wody smakowe, dżemy oraz ciasta z owoców ekologicznych to bezpieczna opcja dla naszego zdrowia, warto o tym pamiętać. Z czerwonych pomarańczy najczęściej robię soki, przerabiam je także na dżemy, dodaję do sałatek oraz do mięs, szczególnie do drobiu.

Czym odróżniają się czerwone pomarańcze od pozostałych gatunków? To co najbardziej wyróżnia tą odmianę to kolor, a za kolorem kryją się antocyjany, czyli przeciwutleniacze, które  posiadają właśćiwości przeciwzapalne oraz wzmacniające. Wpływają one pozytywnie na układ krążenia, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają poziom złego cholesterolu, wykazują działanie antynowotworowe oraz wzmacniają nasze oczy. Ten rodzaj antyoksydantów wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i opóźnia procesy starzenia.

Co jeszcze kryje się w czerwonych pomarańczach? O to kolejne argumenty, aby w koszyku znalazły się także i te owoce:

  • kwas foliowy
  • błonnik
  • witamina C
  • prowitamina A
  • witamina B1
  • wapń

Pomarańcze najbardziej lubię  w świeżych sokach, kóre pojawia się u mnie w domu kilka razy w tygodniu. Dziś przedstawiam w zestawieniu z sokiem z aronii i buraka. Ten dość nietypowy miks jest bardzo aromatyczny i  smaczny!

sok czerwone pomarancza i aronia sok 1

 A dlaczego warto wprowadzić ten mały, cierpki owoc do naszej kuchni? Ponieważ kryje w sobie bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów. Aronia, zapomniany i niedoceniany owoc  wraca w ostatnich latach do łask. Największy wybór wyrobów z aronii mamy w sklepach z ekologiczną żywnością. Moimi ulubionymi produktami są : sok z aronii, miks soku jabłkowego z aronią oraz miks soku z aronii i buraka i kupuję także sproszkowaną aronie, którą dodaję do jogurtów, deserów, ciast i koktajli. Mieszane soki są słodsze, przez co dla wielu osób łatwiejsze do wypicia.

W małych jagodach odnajdziemy:

  • flawonoidy – rutyna i kwercetyna, katechiny, antocyjany i leukocyjany
  • minerały – wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor
  • witaminy- witamina C, Tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, prowitamina A, witamina E, witamina K

Już 100 ml soku z aronii dziennie, wystarczy aby w sposób naturalny wspomóc nasz organizm 🙂 .

sok czerwone pomarancza i aronia sok 3

Pijmy dobre soki i dbajmy o swoją odporność 🙂

Linki:

https://www.healwithfood.org/health-benefits/blood-oranges.php