Kolendra siewna, rodzina selerowata pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Jako roślina uprawna występuje w Europie, północnej Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Uprawiana na świecie od co najmniej 3 tysięcy lat, wymieniana między innymi w papirusach, tekstach sankryckich oraz w Biblii. W Polsce uprawiana od średniowiecza. W zależności od kraju pochodzenia, kolendra jest bardziej lub mniej ostra, bardziej lub mniej aromatyczna, owoce różnią się wielkością i stężeniem olejków eterycznych.
Podstawową substancją czynną owoców kolendry jest zawarty w olejku eterycznym linalol, działający rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego dróg żółciowych. Ziarna kolendry są źródłem witamin C i A oraz oleju, w tym kwasów tłuszczowych oraz minerałów takich jak żelazo oraz wapń.
We współczesnym ziołolecznictwie owoce kolendry stosuje się przy :
- zmniejszonym wydzielaniu soku żołądkowego
- w stanie skurczonych jelit
- wspomaga funkcje śledziony
- bólach brzucha
- jako środek żółciopędny
- zapaleniu błony śluzowej żołądka
- biegunkach
- zatruciach pokarmowych
- w diecie oczyszczającej wątrobę
- wspomagająco przy oczyszczaniu z metali ciężkich, szczególnie rtęci i aluminium
- przy cukrzycy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi
- obniża także poziom cholesterolu we krwi
- pomoga redukować nadciśnienie tętnicze
- wspomaga gospodarkę hormonalną, dzięki czemu pozytywnie wpływa na cykl oraz zmniesza bóle mentruacyjne
Olejek eteryczny pozyskiwany z owoców kolendry jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Pomaga zwalczać patogeny, takie jak, m.in.: gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), laseczka sienna (Bacillus subtilis), pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i odmieniec pospolity (Proteus vulgaris). Zastosowany na skórę działa przeciwbakteryjnie, pobudza krążenie krwi i działa przeciwzapalnie – do użycia w preparatach kosmetycznych i leczniczych, np. przy reumatyzmie, kontuzjach. Ułatwia oczyszczanie błony śluzowej układu oddechowego.
Kolendra to przede wszystkim bardzo popularna przyprawa, w Indiach, Chinach oraz innych krajach azjatyckich. Dodawana prawie do każdego dania w postaci mielonych owoców lub świeżych liści. Jest jednym z podstawowych składników curry, a w Chinach jej delikatne listki są tak popularne jak natka pietruszki w Polsce.
Nasiona kolendry pasują do następujących dań:
- rośliny strączkowe
- kapusta
- ryby
- mięso
- kompoty, soki
- potrawy na słodko
- curry
Kolendra tworzy harmonijne połaczenie z następującymi przyprawami:
- kardamon
- kminek
- kurkuma
- kakao
- cynamon
- anyż
- wanilia
Kuchnia pełna przypraw i ziół jest ciekawsza, bogatsza i zdrowsza! Warto sięgać po produkty wysokiej jakości, z upraw ekologicznych, aby móc w całości korzystać z ich naturalnych właściwości, bez szkody dla nas i dla środowiska naturalnego.
Więcej informacji znajdziecie poniżej ⇓
https://www.meandqi.com/herb-database/coriander
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152784/
https://www.meandqi.com/herb-database/coriander
Adresy, gdzie można kupić dobrej jakości zioła:
https://www.sonnentor.com/de-at
https://darynatury.pl/Oferta/Lista/Przyprawy,4
https://www.biowagner.de/startseite.html