Awokado

Moje zainteresowanie awokado rozwijało się powoli, kiedy owoc ten nie był jeszcze zbyt  popularny.  Choć w Polsce miały go  w sprzedaży tylko delikatesy,  pewnego dnia postanowiłam spróbować smaku tej egzotycznej  ” gruszki ” w chropowatej skórce. Zakupiłam ją tak, jak kupowałam jabłka, czy inny lekko niedojrzały, twardy owoc. W domu z niecierpliwością przekroiłam go i próbowałam zjeść…
Efekt tego zdarzenia zniechęcił mnie do następnej próby, prawie na cały rok, ale ciekawość nie dawała mi spokoju. Zastanawiało mnie, co  ciekawego  można z niego   przyrządzić ..?
Dziś nadal kupuję twarde awokado, ale pozwalam mu dojrzeć w domu. Robię tak, ponieważ przez lata przekonałam się, iż kupowanie nawet lekko miękkich owoców, wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia i  ich zepsucia. Miękki owoc w sklepie, nie zawsze oznacza jego dojrzałość, bo może ona  być wynikiem przedojrzałości, obicia, przemarznięcia, lub naciskania przez klientów  ( część osób dosłownie dusi owoce a potem je zostawia…). Zakupione awokado układam w misce razem z jabłkami,  czy bananami i po kilku dniach mam gotowy i ciekawy owoc do spożycia.

Avocado hass bio shop

Obecnie awokado można znaleźć prawie we wszystkich  sklepowych działach warzywno-owocowych i to często nawet więcej, niż jedną odmianę.  Wśród  najczęściej spotykanych przeze mnie odmian w Niemczech, wymienić mogę awokado Bacon oraz moją ulubioną odmianę Haas.  Ta drugą nie tylko łatwo nabyć, ale posiada też ciekawy i głęboki aromat. Charakteryzuje ją chropowata skórka i ciemno-zielony lub ciemno-śliwkowy kolor.

Awokado jest doskonałą bazą do koktajli i sosów oraz dodatkiem do pikantnych i słodkich sałatek. W moim domu pojawia się również w towarzystwie mięs np. jako dodatek do wołowych steków. Dodaję je również, pokrojone w kostkę, do talerza czystego bulionu. Wśród wymienionych możliwości, nie może również zabraknąć klasycznej potrawy “guacamole”. Awokado przekrojone na połowę i polane sosem sojowym Shoyu może być też szybką, pyszną i samodzielną przekąską.

Moda na ten zielony owoc trwa nieprzerwanie od kilku lat i wnosi na nasze stoły nie tylko egzotykę.  Wśród właściwości pro zdrowotnych wymienia się jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe,  pomocne w profilaktyce i leczeniu miażdżycy, nadciśnienia, zmian skórnych, nowotworów oraz stłuszczeniu wątroby. Nie warto więc pomijać  awokado w codziennej diecie ,ze względu na dużą zawartość tłuszczu ( 15 g na 100 g owocu ), ponieważ ok. 12 g to tłuszcze bardzo nam przyjazne. “Zielona gruszka” to także dobre źródło witamin z grupy B (B1 , B2, B3, B5, B6 i kwasu foliowego), C, beta karotenu, E i K oraz składników mineralnych: magnezu, potasu, cynku, miedzi i manganu.

Kwas foliowy inaczej witamina B9, folacyna  lub witamina M to ważna witamina nie tylko dla kobiet w ciąży. Bierze ona udział w budowaniu nowych komórek DNA i RNA, niezbędna jest też przy tworzeniu czerwonych krwinek i zapobieganiu anemii. Potrzebna jest razem z witaminą B6 do prawidłowego metabolizmu homocysteiny (powstający z metioniny związek, który podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i zmian zakrzepowych). Prawidłowy poziom witaminy B9 ma wpływ również na nasze samopoczucie, ponieważ współtworzy neuroprzekaźniki takie jak serotonina, dopamina czy adrenalina.  Badania sugerują, że im niższy jej poziom tym głębsza depresja.

Niski poziom kwasu foliowego łączony jest z częstszym występowaniem raka piersi. Natomiast dieta bogata w naturalny kwas foliowy wydaje się mieć pozytywny wpływ na niższy poziom występowania raka jelita grubego, żołądka, trzustki oraz raka szyjki macicy.

 

awokado pociete w kostki

 

Awokado dostarcza także dużych ilości potasu, który wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, normalizuje rytm pracy serca i stabilizuje ciśnienie krwi. Potas bierze udział również w skurczu mięśni i przewodnictwie nerwowym oraz ma wpływ na przemianę materii. Reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiegając występowaniu obrzęków oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Jednym z antyoksydantów, który znajduje się w zielonej gruszce, jest glutation. Naukowcy twierdzą, iż jest on ważny w profilaktyce antynowotworowej i spowalnia proces starzenia. Neutralizuje wolne rodniki, a tym samym zmniejsza uszkodzenia komórek.

Awokado chroni także nasz wzrok przed uszkodzeniem, ze względu na dużą zawartość luteiny.

Natomiast błonnik zawarty w tym owocu ułatwia nie tylko trawienie ale również wspomaga serce.

Awokado ma również pozytywny wpływ na stan skóry, dzięki zawartości witaminy E oraz antyoksydantów. Maseczki przygotowywane na jego bazie wspaniale ją odżywiają.

Bawmy sie zatem awokado i urozmajcajmy nasza dietę tym zdrowym owocem!